Ultrabiomikroskopia (UBM) jest cenną metodą pomocniczą w diagnostyce różnych patologii przedniego odcinka oka. W przeciwieństwie do optycznej koherentnej tomografii, UBM może dostarczać obrazów głęboko zlokalizowanych struktur odcinka przedniego oraz skrajnych obwodów siatkówki. Zaletą UBM jest to, że jest to badanie dynamiczne, w którym fiksacja pacjenta nie jest aż tak istotna. Ponadto można je wykonać nawet przez nieprzezroczyste media.
Doskonała rozdzielczość i penetracja, możliwa dzięki urządzeniu z mocniejszym przetwornikiem, pozwala nam uzyskać nową jakość w diagnostyce przedniego odcinka - dostępną dla każdego. W swojej praktyce korzystamy z sondy 50 MHz urządzenia ABSolu, używając do badania dodatkowo Clear-Scan lub kieliszka nakładanego na twardówkę.
Fakt, że UBM jest badaniem "kontaktowym" powoduje, że wielu egzaminatorów powstrzymuje się od jego wykonywania. Jest to naprawdę zaskakujące, ponieważ każdy, kto przeprowadza badanie wzroku, jest w stanie umieścić wziernik między powiekami lub soczewkę z trzema lusterkami na rogówce.
Oto moja pierwsza rada: Nie bój się wykonywać “kontaktowego” badania UBM, które nie jest mniej lub bardziej skomplikowane niż jakiekolwiek inne w okulistyce.
Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać, jest to, że jeśli badanie jest przeprowadzane z zachowaniem minimalnych zasad bezpieczeństwa, jest to prosta, nieszkodliwa, szybka procedura z dostarczająca doskonałych wyników.
Aby wykonać bezpieczne badanie, musimy być pewni, że pacjent jest świadomy badania, które zamierzamy wykonać. Stąd moja kolejna rada: "świadomy pacjent to współpracujący pacjent". Pacjent powinien zgłosić się do gabinetu bez makijażu powiek i rzęs, a także bez soczewek kontaktowych, jeśli używa. Musimy upewnić się, że nie cierpi na żaden rodzaj alergii kontaktowej - zwłaszcza na środki miejscowo znieczulające, ponieważ zostaną one zastosowane, by ułatwić badanie.
Następną kwestią jest wybór, czy chcemy używać ClearScan® czy kieliszka na twardówkę (technika immersyjna) - ponieważ przetwornik sondy musi znajdować się w pewnej odległości od badanych struktur.
ClearScan® jest urządzeniem jednorazowego użytku, które pozwala na wykonanie badania u pacjenta w pozycji siedzącej, musi być wypełniony wodą destylowaną, aby uniknąć krystalizacji soli roztworów, takich jak BSS lub chlorek sodu na krysztale piezoelektrycznym. Napięcie membrany ClearScan® musi być regulowane zgodnie z wrażliwością pacjenta lub rodzajem badania, które chcemy wykonać, musi być bardzo napięte podczas badania rogówki, zmian powiek i powierzchownych guzów i musi mieć względną elastyczność podczas badania kąta i innych struktur wstecznych. Musimy utrzymać turgor tylko wtedy, gdy chcemy wykonać pseudo wgłębienie za pomocą ClearScan®.
W przypadku twardówki zanurzeniowej lepiej jest użyć silikonowej powłoki o miękkich krawędziach, która została wcześniej zdezynfekowana odpowiednimi roztworami i oczyszczona dużą ilością wody przed wykonaniem badania, unikając w ten sposób podrażnienia substancjami spoza badania. Muszla twardówkowa zostanie delikatnie umieszczona na spojówce otaczającej rąbek, unikając dotykania rogówki. Następnie zostanie wypełniona roztworem wodnym bez minerałów, unikając wody stylizowanej, która jest szkodliwa dla rogówki.
Poznaj swojego pacjenta
Ważną kwestią - aby wiedzieć czego szukamy - jest ustalenie przyczyny dla której pacjent został skierowany na badanie UBM. Jeśli jest to nasz pacjent - nie ma problemu. Jeśli natomiast pacjent trafia do nas “z zewnątrz”, ważne jest aby na skierowaniu zawarta była wstępna diagnoza i powód konsultacji. Znając go przed badaniem, optymalizujemy poszukiwanie patologii.
Wystandaryzuj swoje badania
Zawsze zalecamy prowadzenie badań w sposób uporządkowany i wystandaryzowany. Warto najpierw wykonać ogólne "skanowanie" 360 stopni, z ruchami oczu pacjenta, zgodnie z obszarem, który chcemy zbadać, a następnie skoncentrować się na obszarze, w którym znajdujemy jakąkolwiek patologię.
Ważną wskazówką dla początkujących jest to, że: badanie UBM ma na celu wykazanie, czy w przednim lub pośrednim segmencie znajduje się cokolwiek nieprawidłowego. Dlatego konieczne jest wcześniejsze zbadanie także "normalnych" oczu podczas treningu, zanim zaryzykujemy poszukiwanie jakiejkolwiek patologii.
Sam fakt wykrycia nieprawidłowości, niezależnie od tego, co to jest, jest ważny, ponieważ generalnie jest to 50% pracy do wykonania.
Następna ważna wskazówka dla początkujących: opisz, co jest nieprawidłowe na pierwszy rzut oka. Jeśli jesteś na początku swojej drogi i nie znasz diagnozy od razu, nie ma to znaczenia, ktokolwiek przeczyta twój opis i ma większe doświadczenie, może postawić właściwe rozpoznanie. W celu doskonalenia swojego warsztatu, powinieneś uzyskać informacje na temat ostatecznej diagnozy, aby ustalić korelację między tym, co zaobserwowałeś, a tym, co ostatecznie było patologią. Temu procesowi uczenia się powinien zawsze towarzyszyć nauczyciel lub mentor.
W procesie szkolenia absolutnie konieczne jest porównanie naszych obserwacji z USG z innymi metodami, również z patologiami. W ten sposób uczymy się korelować zmiany z ich obrazem ultrasonograficznym.
Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, zyskacie większą pewność siebie w wykonywaniu UBM i uzyskacie dostęp do obszarów przedniego segmentu, niemożliwych do zobrazowania innymi metodami.
Naszym celem jest przezwyciężenie strachu przed wykonywaniem pierwszych badań. W miarę upływu czasu i przy dużej dozie cierpliwości staniecie się ekspertami w tej fascynującej metodzie diagnostycznej.
Moja ostatnia rada: zapoznaj się z makroskopowym obrazem zmian chorobowych, które chcesz zdiagnozować. Warto skorelować obserwacje kliniczne ze swoimi spostrzeżeniami, ponieważ nigdy nie powinieneś zapominać, że UBM to metoda pomocy diagnostycznej, która w połączeniu z obserwacją kliniczną, da ci znaczną przewagę nad tymi kolegami, którzy nie mają odwagi wykonać tego badania.